Zeszłoroczny eksperyment Rady Gminy z tworzeniem rzeczowego budżetu, który nie podobał się części Radnych oraz Wójtowi został zarzucony w tegorocznym projekcie. Dotyczy to głównie realizacji załącznika inwestycyjnego, ponieważ w zasadzie tylko on uznany przez Pana Wójta za twór nielegalny- przez większość roku nie był realizowany przez organ wykonawczy jakim jest Urząd Gminy. I tak jak w tamtym roku mogliśmy Państwu przedstawić listę zadań (z nazwami robót i miejscowościami) w tym roku należałoby postawić jeden wielki znak zapytania”??????”. Bo niby kwoty są uchwalone ale co, gdzie i jak- wie zapewne tylko Pan Wójt i Towarzystwo Wzajemnej Adoracji- dla reszty to ma być zapewne niespodzianka (gdy zobaczy koparkę w sołectwie, albo Pan Wójt wykrzyczy na sesji ” zrobiłem a Pan, Pani nawet nie wie gdzie hihi”-  Ojciec Sukcesu musi być tylko jeden).

Dlaczego się tak dzieje?

Bo w styczniu, lutym, marcu… przy tak zapisanym załączniku inwestycyjnym można obiecać wszystko i wzbudzić euforię i stan dziękczynny ale szybko przychodzi październik i listopad i koniec roku,a wtedy niektórzy zapomną co mieli obiecane i się upiecze, niektórzy uwierzą, że zabrakło czasu albo pieniędzy a u reszty pozostanie żal.

Jawność i przejrzystość działań i informacji publicznej w czystej postaci…..

Toteż wróciliśmy do budżetu cyferek i wielkich niewiadomych.

Wydatki budżetu gminy na rok 2018 zaplanowano w wysokości prawie 53 mln zł, w tym:

  • bieżące ok. 38,1 mln zł
  • majątkowe ok. 14,6 mln

Wydatki bieżące zostaną przeznaczone na utrzymanie administracji, oświaty, pomoc społeczną, program 500+ i parę innych mniejszych, niezbędnych do funkcjonowania gminy.

Przejdźmy do wydatków majątkowych.

Planowana jest budowa chodników przy drogach gminnych oraz samych dróg gminnych na kwotę ponad 1,5 mln złotych. Co prawda nie napisano, gdzie mają być realizowane te inwestycje, ale biorąc pod uwagę zeszłoroczną wieloletnią prognozę finansową, prawdopodobnie chodzi o budowę ul. Osiedleńczej oraz Polnej w Żórawinie (na które łącznie było zapisane 1,3 mln zł na ten rok). Analogicznie na budowę chodników przy drogach powiatowych przeznaczone zostanie łącznie 1 mln złotych – w tym roku powinna ruszyć inwestycja w Wilczkowie (mimo unieważnionych dwóch przetargów w roku 2017 przez Starostwo Powiatowe). Do tego dochodzi budowa chodnika między Wojkowicami a Mnichowicami w kwocie ponad 1,1 mln złotych (przy czym prawie 950 tyś złotych z dotacji z ZIT-u).  Na oświetlenie będzie przeznaczone 400 tyś zł, na place zabaw – 100 tyś., zaś 800 tyś złotych ma być wydatkowane na budowę świetlic. Tutaj również, cofając się do zeszłorocznych dokumentów, znajdujemy prognozę wydatkowania 700 tyś zł na budowę świetlicy w Krajkowie (kolejne 700 tyś. w 2019 r.) – Wojkowice, Mędłów, Suchy Dwór, Polakowice pewnie znowu będą musiały poczekać.

Ponadto z większych inwestycji przeznaczono 1 mln zł na rozbudowę szkoły w Rzeplinie, chociaż ciężko to nazwać rozbudową a raczej kupnem i dostawieniem BLASZANYCH KONTENERÓW (upsss modułów), które maja służyć nauczycielom i dzieciom za sale lekcyjne. Trochę to dziwne, iż „rozbudowa” szkoły w rejonie,w której z dnia na dzień jest coraz więcej mieszkańców (Mędłów, Rzeplin, Suchy Dwór, Karwiany-Komorowice- największy wzrost liczby mieszkańców w ostatnich latach) ma być kontenerowa gdy w sołectwie Krajków zamieszkałym przez zaledwie 200 mieszkańców,a w którym krzywa ludności spada z roku na rok planuje się budowę (a nie dostawienie blaszaka) drugiej świetlicy za prawie 1,5 mln złotych!!!!!! No ale jak powiedziała na jednej z Komisji Budżetowych pewna Radna , która już Radną nie jest- LUDZIE MUSZĄ SOBIE JAKOŚ RADZIĆ.

Dzieci do blaszaków (może i ładnych, może i nowoczesnych ale jednak blaszaków- za milion złotych ) na cały dzień ale widać, że zebrania sołeckie są ważniejsze. 

No i w końcu pod koniec kadencji uda się rozpocząć budowę kanalizacji, dzięki otrzymanej  dotacji, której z powodu błędów we wniosku urzędu gminy nie otrzymaliśmy w 2017r.

Poniżej załącznik inwestycyjny do budżetu gminy:

https://drive.google.com/file/d/0B7c4CdkjTBf-ZUp1U3FOM0Q0TzYzUDgxVVh1SzEyMHg2UFpB/view?usp=sharing

Na stronie Gminy pojawiła się następująca informacja:

„Wójt Gminy Żórawina pragnie serdecznie podziękować członkom Rady Gminy, Członkom Komisji Budżetowej, Skarbnikowi Urzędu Gminy oraz wszystkim pracownikom za przygotowanie i zatwierdzenie budżetu na 2018 r. Pozwoli to na przystąpienie do realizacji budżetu już od początku stycznia 2018 r.”

Zapamiętamy i zobaczymy w końcu to rok wyborczy….

Komentarze