Od końca grudnia ubiegłego roku docierają do nas niepokojące informacje o możliwości likwidacji Policji Rewiru Dzielnicowych w Żórawinie.

Według naszych informacji istnieje niebezpieczeństwo likwidacji naszej Policji w Żórawinie na rzecz powstającego Komisariatu Policji w Kobierzycach. Jeśli tak się stanie nasi Policjanci oraz ich sprzęt zostaną włączone w struktury Policji w Kobierzycach. Wtedy powstały Komisariat w Kobierzycach będzie musiał obsłużyć teren dwóch gmin Żórawiny i Kobierzyc. Taki stan rzeczy będzie bardzo niekorzystny dla mieszkańców naszej gminy. Może to spowodować znaczący wzrost przestępczości na terenie miejscowości naszej gminy.

Policja w Żórawinie jest dobrze wyposażona. W ciągu ostatnich kilku lat samorząd gminny zakupił na rzecz Policji w Żórawinie dwa radiowozy i szereg innego sprzętu. Jako samorząd finansujemy służby ponadnormatywne w weekendy oraz zapewniamy środki biurowe.

Jesteśmy gminą, w której powstaje coraz więcej firm, przyrost mieszkańców w naszej gminie jest również znaczny. Na obecną chwilę jest zdeklarowanych znacznie ponad dziesięć tysięcy mieszkańców.

Dużym problemem dla Policji w Żórawinie jest zły stan budynku w, którym mają siedzibę. Nieremontowany od wielu lat budynek jest jednym z argumentów za likwidacją Policji w Żórawinie.

Aby wyremontować ten budynek potrzeba według naszych szacunków 200-300 tys. złotych.

Jako Rada Gminy musimy znaleźć środki finansowe w budżecie gminy aby wyremontować budynek Rewiru w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat, tak aby spełniał standardy, doposażyć Policję, a w zamian oczekiwalibyśmy przekształcenia Rewiru w Posterunek Policji oraz wzmocnienia etatowego, a tym samym zapewnienia ciągłości pracy na następne lata.

Z inicjatywy portalu zorawina.info, Radnych Powiatowych i Gminnych w lipcu zeszłego roku po serii włamań do domów, zostało zorganizowane spotkanie z mieszkańcami i Policją. Na tym spotkaniu Komendant Policji deklarował, że od października 2016 r. zostanie zwiększona liczba Policjantów w Żórawinie. Niestety tak się nie stało, a dziś jesteśmy stawiani przed groźbą całkowitej likwidacji Policji w Żórawinie. Jako Radni Gminy Żórawina jesteśmy stanowczo przeciwni likwidacji Rewiru Policji w Żórawinie. Przeciwnie. Domagamy się utworzenia Posterunku Policji w Żórawinie tym samym zwiększenia liczby Policjantów do 7 osób. Nie może być tak, że liczba mieszkańców w gminie rośnie, a nas się pozbawia Policji.

Dlatego mówimy stanowcze NIE likwidacji Policji w Żórawinie.

Radny Rady Gminy Żórawina
Piotr Żelazo

Komentarze