Strajk nauczycieli trwa już od tygodnia i choć jutro rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty, nie wygląda na to, by strajkujący mieli zaakceptować dotychczasowe propozycje rządu.

Na terenie Gminy Żórawina  w proteście  biorą udział placówki oświatowe w Żórawinie, Rzeplinie, Polakowicach i Wilczkowie. Do protestu nie przystąpiła Szkoła Podstawowa w Węgrach.

W tej sprawie odbyło spotkanie Pana Wójta Jana Żukowskiego tylko i wyłącznie z przewodniczącymi poszczególnych komisji Rady Gminy Żórawina.

Pan Jan Żukowski- Wójt Gminy Żórawina przedstawił dane dotyczące wynagrodzeń nauczycieli pracujących na terenie Gminy:

„Nauczyciel dyplomowany – 59 osób – 6500 brutto (wszystkie dodatki)

Nauczyciel mianowany – 55 osób – 4500 brutto (wszystkie dodatki)

Nauczyciel kontraktowy – 72 osoby – 4200 brutto (wszystkie dodatki)

Nauczyciel stażysta – 17 osób – 3400 brutto (wszystkie dodatki)”

Pan Wójt Jan Żukowski  poinformował, że obecnie wszystkie szkoły zapewniają opiekę dla dzieci, na terenie szkól obecni są dyrektorzy, nauczyciele, którzy nie uczestniczą w strajku.

„W trakcie dyskusji dotyczącej przebiegu strajku Pan Wójt zwrócił uwagę na bardzo niskie zarobki personelu pomocniczego i technicznego w szkołach i przedszkolu (przypis redakcji: Pytanie; kto zabezpiecza środki finansowe na wypłaty dla pracowników administracyjnych- Pan Panie Wójcie?”) , a jednocześnie dodał, że dodatek wiejski tworzy o wiele lepszą sytuację finansową, ale tylko dla nauczycieli.”

„Radny Paweł Wójcik i Marian Zawiślak stwierdzili, że dziwi ich fakt tak licznej grupy strajkujących nauczycieli w gminie Żórawina, skoro mają tak duże dodatki z racji bycia nauczycielem na wsi, a do tego tak znaczne subwencje.(…)”

„Radny Marian Zawiślak zapytał dlaczego, skoro w takim stopniu wykorzystujemy subwencję, to co jest powodem, że co roku dokładamy dodatkowy milion złotych w budżetu gminy na oświatę? Może dyrektorzy niewłaściwie organizują oddziały szkole, zamiast klas po kilka, kilkanaście uczniów powinno się tworzyć oddziały 25 lub 25 + 2 w szkołach.”

źródło:Protokół ze spotkania Wójta Gminy Żórawina Jana Żukowskiego z Prezydium Rady Gminy i Przewodniczącymi Komisji Rady Gminy w dniu 09.04.2019 r. o godz. 14.00 w Urzędzie Gminy

W tych trudnych dla wszystkich (Rodziców, Nauczycieli, a przede wszystkim Uczniów) chwilach udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalistów, którym życzymy samych pozytywnych wyników.

Od jutro egzaminy ósmoklasistów- trzymamy kciuku, powodzenia.

PS. Panie Wójcie – by ulżyć Rodzicom może warto by było wzorem gmin ościennych uruchomić zajęcia opiekuńcze w świetlicach wiejskich.

Mamy ich tyle  a będziemy mieć jeszcze więcej (o czym już pisaliśmy). Jest okazja by w końcu nie stały puste ;-)….

c.d.n.

Komentarze