Jako, że jest już po wyborach, Urząd Gminy z całą stanowczością zabrał się do dalszej pracy. Na stronie biuletynu naszej gminy, pojawiło się zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy hal produkcyjnych w obrębie miejscowości Rzeplin, na działkach leżących przy ul. „Al. San Fancisco”, to jest w strefie przemysłowej pomiędzy autostradą a ulicą Wrocławską niedaleko Mędłowa (działki 262/, 262/10 oraz 262/11 – ich położenie można sprawdzić na mapach wroSIP  – https://serwis.wrosip.pl/imap/?gpmap=gp0).

https://zorawina.bip.gov.pl/zawiadomienia-i-komunikaty/zawiadomienie-o-wszczeciu-postepowania-w-sprawie-wydania-decyzji-o-srodowiskowych-uwarunkowaniach-dla-przedsiewziecia-polegajacego-na-budowie-hal-produkcyjnych-z-zapleczem-socjalno-biurowym-i-hala-magazynowa-na-dzialkach-nr-262-8-262-10-262-11-w-gminie-zor.html

Jest to procedura standardowa, przy tego typu przedsięwzięciach mogących oddziaływać w sposób znaczący na środowisko. W oczy jednakże uderza zaskakująca zbieżność dat. Otóż wniosek firmy chcącej dokonać inwestycji wpłynął do urzędu gminy już 10 września. Jednakże dopiero po wyborach, czyli 24. Października (1,5 miesiąca zwłoki Sic!) zostało wszczęte postępowanie administracyjne.

Skąd ta zwłoka? Czyżby chodziło o zamiecenie sprawy pod dywan przed wyborami?

Idąc tym tropem sprawdziliśmy czym zajmuje się właściwie inwestor, czyli firma Ekopolmal Jolanta Koleśniczenko. Na stronie internetowej firmy można wyczytać, iż zajmuje się ona między innymi malowaniem proszkowym, przygotowaniem chemicznym do malowania aluminium czy obróbką strumieniowo-ścierną.

To tyle oficjalnie.

Gdy przejrzeć opinie osób pracujących u inwestora, można znaleźć ciekawe informacje. Na portalu gowork.pl osoba pod pseudonimem ‘Żwirek’ pisze cytuję „Skandaliczne warunki, zero BHP, zero ubrań ochronnych. Warunki pracy szkodliwe…” (opinia z dnia: 18.08.2018), w tym samym wątku można również wyczytać o zarzucaniu kiepskich warunków pracy.  Na portalu najgorszapraca.net.pl (http://najgorszapraca.net.pl/opinie/ekopolmal-jolanta-kolesniczenko—wroclaw/95526?p=1) osoba pod pseudonimem ‘Sewer & Rychu (nie peja)’ pisze nawet ostrzej:cytuję „Podli wyzyskiwacze. Można porównać ich do kapo!!!”.

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że nauczeni historią hodowli „sławnej” fermy norek, Wójt Gminy Jan Żukowski przeprowadzi rzetelną analizę potencjalnych zagrożeń.

Komentarze