Już w najbliższą sobotę (22.08.2020 r.) w podwrocławskiej   Żórawinie odbędzie się FESTIWAL ŚREDNIOWIECZA w DOLNOŚLĄSKIEJ PERŁA MANIERYZMU wokół kościoła św. Trójcy. https://perlamanieryzmu.wixsite.com/zorawina

Wśród wielu atrakcji przygotowano m.in.:  stanowisko powroźnika, mennica średniowieczna, warsztat wikliniarza, warsztat  lepienia w glinie, warsztat kowala, stanowisko strzelania z bezpiecznej kusz, stanowisko z uzbrojeniem oraz jadło średniowieczne.

Dla melomanów Narodowe Forum Muzyki przygotowało prapremierę wyjątkowych utworów J. Elsnera.  Utwory Elsnera zaprezentują artyści Wrocławskiej Orkiestry Barokowej: Mikołaj Zgółka, Zbigniew Pilch, Dominik Dębski i Jarosław Thiel. Jest to jeden z najważniejszych polskich zespołów zaangażowanych w odkrywanie skarbów polskiej kultury muzycznej minionych epok. Zapomniane kwartety Elsnera są kolejnym przedsięwzięciem, w którym muzycy ci wezmą udział – ich doświadczenie i entuzjazm gwarantują najwyższy poziom artystyczny.

Program:

Elsner Trois quatuors du meilleur goût polonois: Kwartet smyczkowy D-dur op. 1 nr 3, Kwartet smyczkowy F-dur op. 1 nr 1 (prawykonanie)

 

Twórca i pedagog Józef Elsner przeszedł do historii jako działacz kulturalny, profesor kompozycji i jeden z dwóch, obok Wojciecha Żywnego, nauczycieli Fryderyka Chopina. Jego własne bardzo liczne kompozycje do niedawna pozostawały w prawie całkowitym zapomnieniu. Odkrywane są dopiero współcześnie, a ich wykonania pozwalają nam poznać wyjątkowo interesującego twórcę, który działał w pierwszej połowie XIX wieku.

 

Jako kompozytor Elsner łączył w swoich dziełach wpływy twórczości klasyków wiedeńskich, Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, z elementami polskiej muzyki ludowej oraz rytmami charakterystycznymi dla tańców polskich, np. poloneza. Tak też jest w przypadku trzech kwartetów smyczkowych jego autorstwa, napisanych, zgodnie z tytułem, „w najlepszym guście polskim”. Dzieła te do niedawna uważano za zdekompletowane, a co za tym idzie – niemożliwe do wykonania. Dopiero niedawne kwerendy doprowadziły do odkrycia pełnych i nadających się do zagrania egzemplarzy partytur. Wydano te utwory pierwotnie w prestiżowym wydawnictwie Johanna Traega w Wiedniu, znane więc były z pewnością w tamtejszym środowisku muzycznym. Koncert będzie zatem pierwszą współczesną prezentacją tych intrygujących i od dawna nie wykonywanych kompozycji.

 

Wśród gości Festiwalu Średniowiecza pojawi się prof. Piotr Oszcznowski dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz prof. Konrad Czapliński – twórca międzynarodowego szlaku św. Wojciecha z Pragi do Gdańska, który oficjalnie władczy Żórawinie do udziału w tym projekcie oraz Paweł Wróblewski – Prezes Zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej

Projekt dofinansowany jest przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułApel o pomoc dla powodzian w Gminie Jasło
Następny artykułNowa pizzeria w Żórawinie
Jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej po kierunku Elektronika i Telekomunikacja, w życiu zawodowym od 18 lat jestem programistą oraz logistykiem, tworząc oprogramowanie dla transportu. Kandyduję do Rady Powiatu Wrocławskiego z okręgu Gmina Żórawina oraz Gmina Kobierzyce.