Gmina Żórawina udzieli dotacji celowej w wysokości prawie 125 tys. zł na realizację zadania w zakresie organizowania publicznego transportu zbiorowego w wojewódzkich kolejowych przewozach pasażerskich.

Na połączenia :

https://www.kolejedolnoslaskie.eu/rozklady/obecne/d9.pdf

w kwocie 62 106,16 zł

Wrocław – Strzelin – Kłodzko – Kudowa-Zdrój

https://www.kolejedolnoslaskie.eu/rozklady/obecne/d29.pdf

w kwocie 62 106,16 zł

Środki są zabezpieczone w budżecie gminy na rok 2018 r.

We wrześniu 2017 rozpoczęły się prace związane z remontem peronu nr 2 na dworcu kolejowym w Żórawinie. Wykonywana nową nawierzchnia z kostki betonowej, ułożono obrzeża oraz przebrukowano wejście na peron celem przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Według pozyskanych informacji kolejny etap prac przewidziany jest na  rok 2018.

Wzrost liczby połączeń na terenie aglomeracji jest możliwy dzięki współfinansowaniu kolei przez ościenne gminy, które za każdą dodatkową parę pociągów zapłacą od 25 do 60 tysięcy złotych rocznie. Na nowe połączenia złożyły się gminy: Borowa, Czernica, Długołęka, Miękinia, Oława, Wisznia Mała, Żórawina, Brzeg Dolny, Jelcz-Laskowice, Kąty Wrocławskiej, Oborniki Śląskie, Prusice, Siechnice, Strzelin, Środa Śląska, Trzebnica, Wołów, Żmigród i Oleśnica.

Gmina Czernica poszła krok na przód wprowadzając darmowe autobusy dowożące mieszkańców na pociągi.

Niestety u nas nie pokuszono się nawet o skorelowanie rozkładów jazdy komunikacji gminnej z rozkładem jazdy pociągów, szkoda… Bo ta forma komunikacji może być jakąś alternatywą na zakorkowany Wrocław.
A tu nie ma czym się dostać na dworzec, nie ma też za bardzo gdzie zaparkować, no chyba, że pod Urzędem Gminy….

 

Komentarze