Na OFICJALNEJ stronie www.gminazorawina.pl pojawiła się ostatnio taka informacja:

„W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w sprawie Programu „Bezpieczna Droga”, Gmina Żórawina przekazuje w załączeniu swoje stanowisko dotyczące w/w Programu.” wraz z pismem stanowiącym owe stanowisko:

O jakie „nieprawdziwe informacje” chodzi- nie wiemy a szkoda.

Czym jest Program Bezpieczna Droga:

realizacja zaplanowanego na lata 2016-2018 programu „Bezpieczna droga”, którego zadaniem jest usankcjonowanie zasad współpracy powiatu i gmin w zakresie budowy chodników przy drogach powiatowych. Na podstawie przedłożonych przez gminy wniosków typowane są lokalizacje, w których powstaną nowe chodniki. Głównym celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg powiatowych. Zadania są współfinansowana  na zasadzie 50 % gmina 50 % powiat.

Jedno jest pewne Gmina Żórawina jako jedyna z gmin Powiatu Wrocławskiego nie wykorzystała w pełni środków finansowych przeznaczonych na budowę chodników przy drogach powiatowych w rozdaniu -2016-2018.

Znaczy bogata jest, nie potrzebuje „jakiś tam”dopłat od Powiatu. Jak na bogatego przystało w ostatnich dwóch latach Wójt Gminy Żórawina wraz z posłuszną dobrą radę wzięli na swoje barki finansowe wykonanie wybranych odcinków chodników wzdłuż dróg powiatowych. W sumie kto bogatemu zabroni. A jak wykonamy wszystko sami to może z końcem roku wyślemy do Powiatu pismo, jacy to fajni jesteśmy, ile to za nich zrobiliśmy, może część oddadzą. Po co podpisać wcześniej porozumienie? W chytrym planie finansowania wszystkiego samemu przeszkodził tylko „nieszczęsny” protest mieszkańców Wilczkowa, którzy nie widząc we władzach Gminy Żórawina wsparcia wzięli sprawy w swoje ręce a do nich gumowce i pod rękę telewizję i wyszli zarówno na ulicę jak i weszli na sesję Rady Powiatu. Ufff, chociaż im udało się wyrwać ok 210 000 zł współfinansowania I etapu chodnika w Wilczkowie.

Szczęście w tym całym chyba nieszczęściu, że Powiat Wrocławski na posiedzeniu Zarządu  w dniu 11.10.2018 ustalił, że niewykorzystane środki finansowe planowane przez Powiat Wrocławski na realizację chodników na obszarze Gminy Żórawina w wysokości 342 000 zł planuje ująć w budżecie na rok 2019 z przeznaczeniem na polepszenie bezpieczeństwa na drogach powiatowych na obszarze Gminy Żórawina (oby tylko ktoś dopilnował by trafiły do Gminy Żórawina). Nic dodać nic ująć.

Wg danych przekazanych podczas jednego ze spotkań z radnymi powiatowymi:20 odcinków dróg powiatowych w Gminie Żórawina 8 jest wstanie bdb, 3 w dobrymi 5 w dostatecznym,4 w stanie złym. Kwoty dla gminy Żórawina w latach 2016-2018 to:

w roku 2016

  • 1 100 000 zł- na drogę 1946 D Rynakowice Milejowice,
  • 297 000 zł-  chodnik z nakładką  w Żernikach Wielkich,o budowie którego RG dowiedziała się widząc w listopadzie koparki w Żernikach, podobnie jak o wykonanym projekcie z budżetu gminy.

w roku 2017

  • 0 zł przetarg nie doszedł do skutku;

w roku 2018

  • ok.210 000 zł na I etap chodnika w Wilczkowie;

Wykonano także 2 przejścia po 10 tys zł.

Na rok 2018 planowane były: przebudowa drogi w Wilczkowie oraz kolejna niespełniona obiecankacanka  dt. projektu przebudowy odcinka Karwiany-Komorowice, który od 26.02.2013r wraz podpisanym porozumiem ze wszystkimi możnymi naszych Kochanych władz nie może się urzeczywistnić.

Komentarze