Przekazujemy informacje w sprawie projektu fotowoltaicznego w Gminie Żórawina, o którym wspominaliśmy w listopadzie 2016r.

Wstępne deklaracje na panele fotowoltaiczne dla mieszkańców

Szanowni Państwo,

W zakresie projektu grantowego dla mieszkańców na panele fotowoltaiczne kluczową sprawą jest w tej chwili podpisanie umowy z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą. Złożyliśmy wszelkie wymagane dokumenty do podpisania umowy z DIP jeszcze w czerwcu. Wciąż czekamy na zawarcie tej umowy (wg naszych informacji w DIP w kolejce czeka ok. 700 umów do przygotowania i podpisania). Cały czas pilnujemy i monitorujemy tę sprawę.

Oto krótkie podsumowanie części dotychczas przeprowadzonych oraz planowanych w najbliższej przyszłości działań przez Centrum Technologii Energetycznych, które jest naszym liderem:

 1)      Przygotowania organizacyjne:

  1. Organizacja biura projektu w siedzibie CTE w Świdnicy. Przygotowaliśmy pomieszczenia i zabezpieczyliśmy odpowiednią infrastrukturę sprzętowo-komunikacyjną i biurową.
  2. Zatrudnienie personelu. W chwili obecnej zatrudniliśmy 3 osoby do obsługi projektu, w tym kierownika projektu oraz 2 opiekunów konkursów grantowych.
  3. Dokonaliśmy wyboru podmiotu, który zapewni obsługę informatyczną projektu oraz zbuduje stronę internetową (prace nad nią już trwają powinna być gotowa za 2-3 tygodnie)
  4. Dokonaliśmy wyboru pierwszych doradców technicznych projektu

2)      Prace merytoryczne:

  1. Dopracowywane są kryteria konkursu grantowego w naszym projekcie. Ogłoszenie ich będzie możliwe dopiero po podpisaniu umowy z DIP. 

Niezależnie od powyższego programu będzie jeszcze drugi – alternatywny program dofinansowań – z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którym przewiduje się np: wymiany kotłów na ekologiczne, montaż OZE (pompy powietrzne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne) na warunkach udziału w kosztach: 50% kosztów – mieszkaniec, 50% kosztów – pożyczka (z czego połowa podlegać będzie umorzeniu).

Spotkanie informacyjne w tej sprawie odbędzie się z początkiem października. Informacja zostanie opublikowana na stronie Urzędu Gminy.”

Komentarze