Na początku chciałbym podziękować za tak liczne przybycie pomimo czasu urlopowego. Na spotkanie przybyli drodzy Mieszkańcy, Radni, Sołtysi oraz Wójt wraz z przedstawicielami Policji. Było nas około 70 osób.

spotkanie żórawina

Głównymi tematami były: kradzieże i włamania na terenie gminy Żórawina, natężenie ruchu drogowego w samej Żórawinie.

wystapienie_wojta
Pierwszy głos w sprawie zabrał Wójt gminy Żórawina podsumowując ogólnie wszystkie sprawy. Opowiadał też o włamaniach do plebani w gminie, których uniknęła tylko Żórawina.

 

 

 

 

Następnie przekazał głos komendantowi Policji Wrocław-Krzyki Cezaremu Kupińskiemu, który zaczął wystąpienie od słów:

Postaram się Państwu udowodnić ze gmina Żórawina jest gminą bezpieczną i tu jest wysoki poziom bezpieczeństwa.

Otóż wedle danych statystycznych w kategorii ogólnej w roku 2013 przestępstw na terenie gminy Żórawina było 166, w roku 2014r. – 282, w 2015r. – 236. Przestępstw typu kradzieże, rozboje, włamania, pobicia itp. – czyli tych kryminalnych było w roku: 2013 – 83, 2014 – 78, 2015 – 92, w 2016 w pierwszym półrocznu na terenie gminy Żórawina zanotowano dotąd 31 zdarzeń.

Pytania jakie się pojawiły na spotkaniu od mieszkańców:

  • Jak możemy zabezpieczyć się przed złodziejami?
  • Statystyki rosną i maleją, co zrobić żeby złodzieje bali się przychodzić w to miejsce?
  • Jak powinno się reagować kiedy złodziej jest już w domu?
  • Co z oświetleniem ulic?
  • W jaki sposób gmina wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców i natężenie ruchu na głównej ulicy w Żórawinie?
  • oraz wiele innych

Na wszystkie pytania uczestnicy otrzymali odpowiedź mniej lub bardziej zadawalającą.

Została też przedstawiona, pewna teza przez przedstawicieli Policji, iż nagłaśnianie tego typu spraw powoduje strach wśród społeczności, a wskaźnik kradzieży nie różni się od innych lat. Pytanie teraz czy upubliczniać i coś z tym robić czy nie publikować i siedzieć cicho. Dlatego też na dniach opublikuję ankietę, gdzie mieszkańcy sami zadecydują.

Na koniec w kuluarach został też omówiony pomysł, który został ostatnio wprowadzony w Mnichowicach, czyli szybkie powiadomienie smsowe sąsiadów. Rozwiązanie wprowadza też osiedle „astronomiczne” (Słoneczna, Księżycowa, Gwiaździsta) w Żórawinie

Podsumowując:
Ze strony Policji – zwiększenie mundurowych i patroli policyjnych, wznowienie nocnych patroli nieoznakowanymi radiowozami.

Wójt chce więcej budżetu przeznaczyć na oświetlenie ulic, które dzisiaj takiego oświetlenia nie posiadają, szczególnie w miejscach gdzie dochodziło ostatnio do kradzieży. Zleci opracowanie jeszcze w tym roku dokumentacji. Zwróci się w tym zakresie do Radnych, aby zwiększyli środki na te działania i zaplanowali je w budżecie. Przemyśli również powstanie straży wiejskiej.
Apelował o współpracę z sąsiadami – aby obserwować, zwracać uwagę na podejrzane auta wjeżdzające w pola oraz zgłaszanie wszelkich incydentów Policji.

Komentarze