Wszystkim,

którzy w tak bolesnych dla nas chwilach dzielili z nami smutek i żal, okazali wiele serca, duchowego wsparcia i życzliwości oraz uczestniczyli we Mszy św. i ceremonii pogrzebowej Ś.P. Mariana Garbowskiego

Rodzinie, Proboszczowi Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Turowie
Przyjaciołom, Sąsiadom, Znajomym, delegacji Szkoły Podstawowej w Żórawinie, Policji , Ochotniczej Straży Pożarnej

za okazaną pamięć, modlitwę, wyrazy współczucia,zabezpieczenie ostatniej ziemskiej drogi, złożone wieńce i kwiaty
serdeczne podziękowania

składa Żona z Rodziną

„Marian Garbowski – Przyjaciel, Kolega, Społecznik, Człowiek Czynu, Samorządowiec.

W 1986 roku odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia”, w 2012 roku wyróżniony „Kryształową Koniczyną” w Wojewódzkim Konkursie na Najaktywniejszego Lidera Działającego na Rzecz Społeczności Wiejskiej.

Radny Gminy Żórawina. Funkcję Sołtysa piastował od 26 lat. W czasie trwania Jego służby na stanowisku Sołtysa, wieś Mędłów doświadczyła prawdziwego skoku cywilizacyjnego.

Osiedlił się w Mędłowie w 1972 roku, zamieszkiwanym wówczas przez 13 rodzin. Wieś była praktycznie odcięta od świata.
W 1994 roku na wniosek mieszkańców zostało utworzone Sołectwo Mędłów, a Marian Garbowski został wybrany na stanowisko Sołtysa. W pierwszej kolejności zabrał się za kompleksową telefonizację i oświetlenie wsi. Zorganizował zbiórkę społeczną i przy pomocy mieszkańców niezbędne prace zostały wykonane już w pierwszym roku jego urzędowania. Dwa lata później utworzył komitet budowy wodociągów. Ze składek zebranych od mieszkańców Mędłowa, Turowa i Wojkowic wykonany został projekt budowy wodociągu wraz z przyłączami. Dzięki temu, wieś Mędłów zyskała niezbędną infrastrukturę techniczną i jak Marian wspominał – swoje okno na świat.

Dzięki zaangażowaniu Sołtysa Mariana opracowano pierwszy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w gminie Żórawina. W roku 2000 rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. Na początku powstają domy jednorodzinne, potem miejscowością interesują się deweloperzy. W międzyczasie powstaje pierwsza oczyszczalnia ścieków. W 2004 roku utwardzone zostają na koszt mieszkańców wszystkie drogi lokalne – powstaje 15 nowych ulic. Wieś zostaje wyposażona w instalacje grzewcze oraz pojemniki na segregację odpadów.
Jednym słowem wieś Mędłów rozkwita pod okiem swojego Sołtysa – Szeryfa Mariana Garbowskiego.

Rok 2007 to rok przełomowy w integracji nowych mieszkańców. Sołtys Marian widząc problem zamykania się mieszkańców, postanawia zorganizować – Pierwsze Spotkanie Integracyjne Mieszkańców Mędłowa – osobiście zaprasza, odwiedzając każdy dom we wsi. W efekcie na pierwszym spotkaniu pojawia się 40 mieszkańców, zaś w ostatnim bierze już udział ok. 200.

Nigdy nie chciał być figurantem, Zawsze był aktywnym działaczem. Miał doświadczenie jako Radny, Przewodniczący Gminnego Koła Sołtysów. Nigdy nie odpuszczał. Jeśli jakiś urzędnik nie chciał załatwić sprawy po jego myśli, sięgał po ustawy i wracał jak bumerang bogatszy o wiedzę, udowadniał, że to on ma rację. Zawsze podkreślał rolę mieszkańców, ich zaangażowanie i siłę. Twierdził, że sam nic by nie zdziałał, ważna jest inicjatywa społeczna.
Pomimo wielu sukcesów nasz przyjaciel Marian Garbowski miał wiele planów, w Jego „Sołtysowaniu” wiernie kibicowała mu Jego żona Krystyna oraz trójka dzieci; Monika, Asia i Michał. Marzył o wybudowaniu świetlicy wiejskiej. W życiu prywatnym marzył o kupnie bryczki, chciał wybudować stajenkę, kupić konia i wieść sielskie życie u boku żony, dzieci i wnuków.Tak dużo planów zrealizował, wielu się jeszcze nie udało.

Podczas rozmów z Marianem zawsze czułem, że rozmawiam z człowiekiem z pasją, wielką osobowością, który wpoił mi do głowy jedną myśl:
„Jeśli będziesz robił coś dla siebie – to umrze to razem z Tobą. Jeśli będziesz robił coś dla ludzi, to pamięć o Tobie będzie trwać wiecznie”.

My Marian nie zapomnimy o twojej pracy, zaangażowaniu, o tym jaki byłeś dla nas wszystkich. Pamięć o Tobie będzie trwać wiecznie w naszych myślach i w naszych sercach.

Odpoczywaj w spokoju. Twoi przyjaciele”

Komentarze