Pomysł na tę prostą grę przyszedł mi  do głowy w Galowicach podczas porządkowania młodniaka. Jako, że rozkręcały się wtedy wszelkiej maści fundusze unijne – postanowiłem spróbować i zorganizować cykl turniejów promocyjnych dla grupy około 1000 uczniów z okolicznych gmin.

No i udało się! Pod skrzydłami niezależnej finansowo  instytucji  LIDER A4 (muszę o tym wspomnieć)  w 2013 roku zrealizowałem międzygminny projekt integracyjno-rekreacyjny. Nazwę go w skrócie -„RZUTKIJKI”.  Na początku nie było łatwo. Jak na wszystko co nowe – patrzono i na to z pewną rezerwą. Mowa tu oczywiście o (części) osób dorosłych, bowiem młodzież przyjęła tę propozycję niemalże bezwarunkowo! Cuda się jednak zdarzają! W ciągu 7 tygodni, podczas zajęć lekcyjnych,  udało się rozegrać  49 turniejów klasowych i 4 finały szkolne. Wielki finał odbył się na początku czerwca w Galowicach.

Pomyślałby kto, że to dopiero początek. Tym kimś byłem przede wszystkim ja. Nie zasypując gruszek w popiele zawnioskowałem w naszym Urzędzie Gminy o skromną dotację na zorganizowanie następnego podobnego turnieju pod patronatem Gminy Żórawina. Jak się jednak okazało – dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.  W momencie szansy okazania odrobiny dobrej woli zgasło zielone światło! Udany pomysł, ponad 400 godzin pracy społecznej  na rzecz jego owocnej realizacji, „utopione” na prawie rok 5-cyfrowe fundusze  – to w naszej gminie trochę za mało, aby choćby porozmawiać z osobami decyzyjnymi o jego dalszych losach …. Tym bardziej, że oparłem się alternatywnym propozycjom ze strony innych gmin! Zaczęły się schody. Szybko się z nich ewakuowałem.

A szkoda! Ta gra to wspaniała baza do organizowania spotkań integracyjnych w przeróżnych kontekstach :

– turnieje szkolne

– turnieje lokalne (mistrzostwa wsi, gminy, województwa, liga itp.)

– turnieje otwarte (dla wszystkich chętnych bez względu na miejsce zamieszkania)

– turnieje resortowe (dla służb mundurowych)

– turnieje specjalne (dla pewnej grupy osób niepełnosprawnych)

– turnieje okolicznościowe (na różnych imprezach plenerowych)

– turnieje komercyjne (dla firm)

Film promocyjny turniejów dostępny jest na :

https://www.youtube.com/watch?v=xBDUXSV0Fck

Stracone szanse na tanią promocję gminy ?

Odpowiedzcie sobie Państwo sami.

Komentarze