Od kilku miesięcy wstrzymana jest rozbudowa Szkoły Podstawowej w Żórawinie. Praktycznie od czerwca wszystkie prace budowlane zostały przerwane.

Radni naszej gminy dowiedzieli się o rozwiązaniu umowy z wykonawcą we wrześniu. Według przetargu rozpisanego jeszcze w zeszłym roku wybrany wykonawca zadeklarował rozbudowę szkoły na niecałe 10 mln zł. Jak przekazały nam władze gminy wykonawca po wybuchu wojny w Ukrainie i drastycznej podwyżce cen materiałów i usług budowlanych zażądał od naszej gminy zwiększenia wynagrodzenia za zrealizowanie tej rozbudowy ale według analizy prawnej przeprowadzonej przez władze gminy nie można było aneksować umowy i zwiększyć wynagrodzenia wykonawcy.

Radni apelowali do Wójta Gminy Żórawina aby poinformował mieszkańców na stronie internetowej urzędu jak wygląda sprawa rozbudowy szkoły. Niestety taka informacja nie pojawiła się.

Według mnie najgorszym posunięciem gminy było wygonienie wykonawcy z placu budowy. Wiadome było, że koszty materiałów i usług budowlanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy znacznie wzrosły. Umowa z wykonawcą nie zawierała niestety zapisów waloryzacji ceny umowy. Od 10 listopada br. wprowadzenie takich zapisów do umowy jest obowiązkowe.

Przeciągająca się rozbudowa bardzo utrudnia funkcjonowanie Szkoły Podstawowej w Żórawinie. W ciągu ostatnich 3 miesięcy przeprowadzona została inwentaryzacja wykonanych prac przez dotychczasowego wykonawcę i rozpisano nowy przetarg na wyłonienie nowego wykonacy. Potencjalni wykonacy mogą składać oferty do 16 grudnia.

Nadal wielką niewiadomą jest cena za dokończenie rozbudowy szkoły.

Za dotąd wykonane prace gmina zapłaciła już kilka milionów złotych. Z niecierpliwością czekamy na oferty na dokończenie rozbudowy szkoły.

Przewodniczacy Rady Gminy Żórawina

Piotr Żelazo